Czy wiesz, że Andrzej Duda wolał przekazać prawie 2 000 000 000 zł rocznie na media rządowe zamiast na służbę zdrowia?

6 marca 2020 około godziny 23, po wykorzystaniu całego ustawowego czasu przysługującego prezydentowi na podjęcie decyzji, Andrzej Duda podpisał ustawę przekazującą mediom publicznym blisko 2 000 000 000 zł.

Po burzliwym głosowaniu z 9 stycznia pieniądze te mediom publicznym przyznał Sejm, w którym większość ma PiS. Zgodnie z prawem projekt ustawy trafił następnie do Senatu, w którym z kolei większość ma opozycja. Senatorowie odrzucili więc dokument i zaproponowali przeznaczenie tej kwoty na wsparcie leczenia onkologicznego.

13 lutego 2020 projekt ustawy ponownie trafił do Sejmu. Większość sejmowa odrzuciła sprzeciw Senatu i zdecydowała, iż ważniejsze od ochrony zdrowia Polaków jest jednak finansowanie upartyjnionych mediów publicznych. Po wygranym przez PiS glosowaniu w izbie niższej parlamentu doszło do awantury, której finałem było pokazanie przez posłankę PiS, Joannę Lichocką wulgarnego gestu skierowanego zarówno do opozycji, jak i wszystkich osób chorujących na raka, na leczenie których nie będzie dodatkowych środków.

Zgodnie z przepisami Ustawa trafiła do prezydenta, który miał ją podpisać, odrzucić lub przesłać do Trybunału Konstytucyjnego, w celu sprawdzenia jej zgodności z Konstytucją RP.

Do podjęcia decyzji Andrzej Duda wykorzystał cały przysługujący mu ustawowo czas, w trakcie którego zdążył między innymi pozbyć się prezesa telewizji Jacka Kurskiego, z którym był od lat skonfliktowany. Zdaniem A. Dudy TVP ośmieszała go i nie broniła jego żony.

Swoją decyzję Duda przedstawił w nocy podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim. Obecny na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, iż tych pieniędzy nie trzeba także przekazywać na walkę z koronawirusem, ponieważ w budżecie znajdują się wystarczające środki na ten cel.

Swoją decyzją Andrzej Duda potwierdził, że przed zbliżającymi się wyborami najważniejsza jest dla niego możliwość częstszego pokazywania się w mediach publicznych. Polakom, którzy liczyli na dodatkową pomoc na leczenie onkologiczne pokazał gest podobny do tego, którym wsławiła się parę dni wcześniej posłanka Lichocka. Z perspektywy dnia dzisiejszego okazuje się, iż w budżecie nie ma wystarczających środków na skuteczną walkę ze skutkami pandemii, choć mogłyby się tam znaleźć, gdyby pisowska większość sejmowa mniej dbała o zabezpieczenie środków na propagandę w TVP.

Wiedzę dotyczącą tematu można poszerzyć korzystając z linków:

Dziennik Wschodni

gazeta.pl

Puls Biznesu

Gazeta Olsztyńska

OKO.press

Money.pl

Gazeta.PL WIADOMOŚCI

TOK.FM

dziennik.pl

Gazeta.PL WIADOMOŚCI

 

Plakaty do pobrania:

Plakat 1- 2 mld– wersja PNG

Plakat 1 – 2 mld– wersja PDF

Plakat – 2 mld (wersja czarno-biała)